FullSizeRender.JPEG

SIKÇA SORULAN SORULARLA OKULUMUZ

1- Anaokulunuza hangi yaş grupları kayıt olabilmektedir?

Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumu olduğu için 36-72 ay grubu çocuklara eğitim hizmeti vermektedir.

2- Eğitim saatleriniz nasıl?

Okulumuz 08:30-17:00 saatleri arasında eğitim vermektedir. Çalışan aileler için ise sabah 07:30 akşam 19:30 saatlerinde nöbetçi sınıf uygulaması bulunmaktadır.

3- Sınıfları oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Sınıflar, doğum tarihleri ve kız/erkek öğrenci dengesi gözetilerek oluşturulmaktadır. Biliyoruz ki her yaşın gelişim özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu sebeple kendi yaş grupları ile eğitim alması konusunda hassas davranıyoruz. 

4- Öğretmenleriniz hangi okullardan mezun?

Biliyoruz ki sizler için önemli detay olan bu husus bizler için de hassas bir konu. Öğretmenlerimiz lisans ve ön lisans mezunudur. Bununla beraber tecrübeli meslek lisesi öğretmenlerimizde kurumumuzda çalışmaktadır.

5- Servis hizmetiniz mevcut mu?

Okulumuz içinde bulunduğumuz pandemi süreci  kaynaklı şu an ulaşım hizmetini sağlık güvenliği açısında uygun bulmamaktadır. Sağlıklı günlerde servis hizmetimiz devam edecektir.

6- Daha öncesinde hiç okul deneyimimiz yok. Alışır mı?

Çocuklar hangi yaşta olursa olsun uyum süreci bireysel özellikleri, anne baba tutumu, yaşadığı çevresel koşullardan etkilenmektedir. Biz ilk bir hafta mutlaka çocuğun aileden biriyle okula gelmesini ve birlikte dönmelerini talep ediyoruz. Çocuk ilk günlerde dilediğini yapabiliyor, onu her tür okul kuralından muaf tutuyoruz. Burada okulumuza, arkadaşlarına ve öğretmenlerine endişesiz bir şekilde alışmasını hedeflemekteyiz. Çocuk böylece kendini rahat ifade edebiliyor ve okulumuza güveni artıyor. Bu sayede hem çocuk hemde aile için pozitif ve yumuşak bir geçiş dönemi yaratmış oluyoruz. Ama her şeyden önce ailesi olarak sizlerin kararlı olması ve onun öğrenci olma fikrine alışmanız ilk önemli adımdır. 

7- Okulunuzdaki kameraları evden takip etme imkanımız var mı?

Okul görüntülerinin özel alana saygı çerçevesinde yayınlanmasını doğru bulmuyoruz.Ancak dilerseniz istediğiniz zaman kapımızı çalabilir ve idari ofisten izleme yapabilirsiniz.

8- Çocuklar her gün bahçeye çıkıyor mu?

Eğitim kurumumuz sınırları içerisinde yer alan her bölüm eğitimin devamı olarak yapılandırılır. Bahçelerimiz de eğitimin devamı olarak kabul edildiğinden hava şartları çok kötü olmadıkça her gün açık havaya çıkarlar. Okulumuz açık alanında 1 adet 72 m² yapılandırılmış oyun alanı, 1 adet 70 m² yapılandırılmamış oyun alanı ve 1 adet de 30 m² açık alan sınıfı bulunmaktadır. 

9- Hastalık durumlarında okulunuz nasıl bir yol izliyor?

Okulumuzda ki tüm çocukların sağlığının da bizlere emanet edildiğinin bilincinde olarak hasta olan çocuğumuzu hem kendisinin dinlenme ihtiyacı yönünden hem de diğer çocukların sağlık güvenliği açısından okula devamını uygun bulmuyoruz. 

10-  Eğitime bakış açınız nedir? Çocuklar nasıl bir eğitim alıyorlar?

“Her şeyi paylaş... Hak yeme... Kimseye vurma... Aldığını yerine koy... Kendi dağıttığını topla... Sana ait olmayan şeyi alma... Birini incitirsen özür dile... Yemekten önce ellerini yıka... Tuvaletten çıkarken sifonu çek...

Her gün biraz öğren, biraz düşün, biraz resim yap, biraz şarkı söyleyip dans et, biraz oyna, biraz da çalış... Dünyaya çıktığında trafiğe dikkat et, el ele tutuş, bir arada ol ..." Robert Fulglum (Ne Biliyorsam Her Şeyi Anaokulunda Öğrendim kitabından alıntıdır)

Çocuklarımızın içinde bulunduğu gelişim döneminin hedef davranışlarına göre eğitim planımız şekillenmektedir. Daha sonra eğitim ortamı bu hedefler doğrultusunda düzenlenir. Özel Hatay Anaokulu Çoklu Zeka Kuramını eğitim programımızın temeli olarak benimser ve Oyun Temelli Eğitim Programı bakış açısına göre uyarlayarak, diğer eğitim yöntemlerinin de olumlu yanlarını süzgeçten geçirerek sentezlenmiş özgün bir eğitim sunar. 

“Onlar için yapabileceğimiz en iyi şey, kendilerini bulmaya yardımcı olmaktır”

Okul öncesi eğitimin amacı çocukları bir şeyler öğrenmeye veya bir şeyleri başarmaya zorlamak değil, onların kendilerine özgü dünyalarını oluşturmalarına yardımcı olmaktır.Bizler bunun için buradayız.♥